A Budapesti Vándor Kórus Barátai Egyesülete Alapszabálya

A 2024. január 8-i Taggyűlés az Egyesület alapszabályát a következőkben állapította meg:

(a módosításokkal egységbe szerkesztett változat)

Preambulum

Egyesületünk a Budapesti Vándor Kórus szakmai és társadalmi tevékenységének elősegítésében kíván közreműködni, egy mindenki számára nyitott énekkar keretében, együttműködve a Fővárosi Önkormányzatot képviselő Budapesti Művelődési Központtal, mint a Kórust támogató szervvel, a Vándor Sándor és Révész László Emléke Alapítvánnyal és más civil szervezetekkel.

Egyesületünk az alábbi I. fejezet 2. pontjában megfogalmazott célok alapján tevékenykedő, pártoktól független szervezet, politikai tevékenységet nem folytat, politikai pártokat nem támogat, tőlük támogatást nem fogad el.

I. FEJEZET / Általános rendelkezések

I/1. Az Egyesület alapadatai:

  • Az Egyesület megnevezése: Budapesti Vándor Kórus Barátai Egyesülete
  • Az Egyesület székhelye: 1077 Budapest, Rottenbiller utca 44. fszt Ü-8.
  • Az Egyesület levelezési címe a mindenkori elnök (elnökhelyettes) címe.

I/2. Az Egyesület célja:

  • Támogatni kívánja a Budapesti Vándor Kórus (továbbiakban Kórus) munkáját a különböző, nem konkrétan zenei-szakmai feladatok ellátásában.
  • Részt kíván venni elsősorban Budapest és a közép-magyarországi régió, illetve lehetőség szerint az ország és a Kárpát-medence zenei életében.
  • Fellépéseivel társadalmi, jótékonysági koncertjeivel anyagi támogatást kíván nyújtani különböző társadalmi, különösen hátrányos helyzetű csoportoknak,
  • Segíteni kívánja a Budapesti Vándor Kórus egykori és mai aktív tagjainak élő kapcsolatát, alkalmanként segítséget nyújtva idős, rászoruló tagoknak (aktívnak és nem aktívnak egyaránt).

I/3. A céljai megvalósítása érdekében feladata:

  • fellépéseket szervezni,
  • pályázatokon részt venni,
  • más kórusokkal, civil szervezetekkel kapcsolatot tartani,
  • fellépések hátterét koordinálni,
  • hagyományos és újabb szervezésű kórustalálkozókon részt venni,
  • partnerkórusok rendezvényein részt venni,
  • felkérés és meghívás esetén részt venni egyéb politikamentes kulturális rendezvényeken.
  • Kórusfesztiválokat, versenyeket, zenei-közművelődési eseményeketszervez.

I/4. Az Egyesület gazdálkodási tevékenységet elsődlegesen nem folytat. Működése során elért eredményét nem osztja fel, azt az alapszabályban meghatározott tevékenységre fordítja.

I/5. Az Egyesület jogi személy, amelyet elnöke vagy elnökhelyettese önállóan képvisel.

I/6. Az Egyesület működési területe: Magyarország.

II. FEJEZET / A tagok jogai és kötelességei

II/1. Az Egyesület tagja lehet minden olyan természetes és jogi személy, aki az Alapszabály rendelkezéseit magára nézve kötelezően elfogadja, és kötelezettséget vállal az egyesületi célok megvalósítása érdekében történő közreműködésre és a tagdíj megfizetésére.

II/2. A tagfelvételről az Egyesület Vezetősége dönt, a döntés ellen jogorvoslatért a taggyűlésnél lehet fordulni.

II/3. Az egyesületi tagság megszűnik a jogi személy tag jogutód nélküli megszűnésével, a tag halálával, kilépésével vagy kizárásával. A tagdíj befizetésének több mint egy éves elmulasztása esetén a tagot írásban fel kell szólítani a hátralék rendezésére, kiemelve a kizárásra, mint jogkövetkezményére való figyelmeztetést. Ennek megtagadása esetén a tag egyhangú vezetőségi döntéssel kizárható.

II/4. A kilépést írásban kell közölni az Egyesület elnökével vagy a Vezető Karnaggyal.

II/5. A Taggyűlés titkos, a jelenlévő tagok ¾-nek támogató szavazatával meghozott határozattal kizárhatja az Egyesületnek azt a tagját, aki az alapszabály rendelkezései ellen súlyosan vét. A szavazás előtt legalább 15 percnyi időt kell biztosítani a súlyos vétséget elkövető tagnak, hogy a Taggyűlés előtt álláspontját megvédje, bemutassa, illetve más módon kimentse.

E pont alkalmazásában súlyos vétség:

a/ az Alapszabály be nem tartása,

b/ a közösséghez méltatlan viselkedés,

c/ a tagdíj egy évet meghaladó meg nem fizetése, és annak felszólítás ellenére sem rendezése;

d/ anyagi és/vagy erkölcsi kár okozása a Kórusnak és/vagy az Egyesületnek.

II/6. 1 évet meghaladó tagdíjhátralék fennállása esetén az elnök emailben vagy ajánlott, tértivevényes postai küldeményben – 15 napos határidő biztosításával – felszólíthatja a tagot a tagdíj- hátralék rendezésére kiemelve a kizárásra, mint jogkövetkezményére való figyelmeztetést. A tag az email vagy postai küldemény kézhezvételét követő 15 napon belül rendezheti tartozását a kizárás szankció alkalmazása nélkül.. A határidő elmulasztása esetén az elnök az Vezetőség elé terjesztheti a kizárási javaslatot. A kizárásról szóló, írásba foglalt határozatot indokolással kell ellátni; az indokolásnak tartalmaznia kell a kizárás alapjául szolgáló tényeket és bizonyítékokat, továbbá a jogorvoslati lehetőségről való tájékoztatást. A kizáró határozatot a taggal közölni kell. Kizárt tag köteles haladéktalanul visszaadni az Egyesülettől kapott fellépőruhát.

II/7. Az Egyesület minden tagja azonos szavazati joggal rendelkezik, és részt vehet az Egyesület működését érintő minden kérdésről rendelkezni jogosult Taggyűlés döntéshozatalában.

Szavazati jogát minden tag csak személyesen gyakorolhatja.

Jogi személy tagok a tagsági jogviszonnyal járó kötelezettségeiket illetve jogaikat bejegyzett képviselőik útján teljesítik, illetve gyakorolják.

II/8. Az Egyesület természetes személy tagjai a Budapesti Vándor Kórus karnagya (továbbiakban Vezető Karnagy) döntése alapján aktív kórustag státuszba (továbbiakban kórustag) kerülhetnek.

Aktív kórustagok jogai és kötelezettségei:

  • Köteles a kóruspróbákon és továbbképzéseken részt venni, illetve hiányzásának okáról elsősorban a mindenkori szólambizalmit vagy annak elérhetetlensége esetén a kórustitkárt – lehetőleg előzetesen – értesíteni.
  • A Vezető Karnagydöntése alapján fellépéseken részt venni, és ott a Kórus munkáját legjobb tudása szerint támogatni. A fellépések bármilyen okból bekövetkező, több, mint 6 hónapnyi elmulasztása az aktív kórustag státusz felfüggesztését vonja maga után.
  • Jogosult a kottatár használatára.
  • Jogosult használni, valamint köteles megőrizni és tisztán tartani a kórus fellépőruháját. Az aktív kórustag státusz megszűnése vagy felfüggesztése esetén a fellépőruhát köteles tiszta és lehetőség szerint megfelelő állapotban visszaszolgáltatni a Kórus részére. Az Egyesület az aktív státusz megszűnéséről szóló értesítést követő 6 hónap eredménytelen letelte esetén, illetve a felfüggesztett aktív státusz esetén felszólítást követő 15 naptári nap eredménytelen letelte után jogi úton szerezhet érvényt a fellépőruhákkal kapcsolatos visszaszolgáltatási illetve megtérítési követelésének.
  • Jogosult az Egyesület által szervezett továbbképzéseken, kórustáborokon és fellépéseken támogatott formában részt venni.
  • Aktív kórustagok számára az egyesületi tagság kötelező.

II/9. Tisztségviselőül bármely tag megválasztható, és ő is választhat másokat tisztségre.

II/10. Az Egyesület tagja köteles az alapszabály rendelkezéseit betartani, a taggyűlési határozattal meghatározott mértékű tagdíjat megfizetni, rendszeresen és tevékenyen közreműködni az egyesületi célok megvalósítása, ill. a Taggyűlés által meghatározott konkrét programok végrehajtása érdekében.

II/11. Az Egyesület valamely szervének törvénysértő határozatát bármely tag – a tudomására jutástól számított 30 napon belül – a bíróság előtt megtámadhatja. A határozat megtámadása a határozat végrehajtását nem gátolja.

III. FEJEZET / Az Egyesület működése és szervei

Az Egyesület szervei:

A. Taggyűlés
B. Vezetőség

A. / Taggyűlés

III/A/1. Az Egyesület legfőbb szerve a Taggyűlés. A Taggyűlés a tagok összessége, amely az Egyesületet érintő minden kérdésben dönthet.

III/A/2. A Taggyűlést a Vezetőség hívja össze. A Taggyűlésre minden tagot a napirend közlésével kell meghívni úgy, hogy a meghívók elküldése és a Taggyűlés napja között legalább 8 napnak kell lennie.

Aktív kórustagok esetében a meghívás és a napirend közlése kóruspróba keretében, illetve a Kórus internetes levelezőlistáján történik.

III/A/3. Évente egyszer rendes Taggyűlést kell tartani. Rendkívüli Taggyűlést akkor kell tartani, ha a tagok egyharmada azt – a cél megjelölésével – igényli, vagy a tisztségviselők bármelyike azt szükségesnek tartja.

III/A/4. A Taggyűlés határozatképes, ha a szavazásra jogosult tagok több mint fele jelen van. Ha a Taggyűlés nem volt határozatképes, akkor az emiatt megismételt Taggyűlés az eredeti napirendben szereplő ügyekben a jelenlévők számától függetlenül határozatképes, ha a fentiekről a tagokat az eredeti meghívóban már előre tájékoztatták. A megismételt Taggyűlést az eredeti – határozatképtelenség miatt elmaradt – Taggyűlés időpontját követően tizenöt perc múlva kell összehívni, ennek időpontja, helyszíne és napirendje az eredeti Taggyűlés meghívójában is megjelölhető.

 III/A/5. Taggyűlés kizárólagos feladat- és hatáskörébe tartozik:

  • a Vezetőség megválasztása, felmentése vagy visszahívása, amennyiben azok tevékenysége jogszabályba vagy jelen Alapszabályba ütközik
  • a Vezetőség éves beszámolójának elfogadása,
  • Budapesti Vándor Kórus név használatának engedélyezése
  • az éves költségvetés és az elszámolás jóváhagyása,
  • a munkaprogram megvitatása, az ajánlások és határozati javaslatok elfogadása,
  • a tagsági díjak megállapítása,
  • az alapszabály megállapítása és módosítása,
  • az Egyesület feloszlásának vagy más szervezettel való egyesülésének kimondása,
  • a tisztségviselők lemondásának elfogadása,
  • a tagfelvétellel és a kizárással kapcsolatos döntés;
  • A Vezető Karnagy művészeti-szakmai tevékenységével kapcsolatos esetleges kifogás megvitatása.

III/A/6. Taggyűlés ülései nyilvánosak, határozatait egyszerű többséggel, nyílt szavazással hozza.

III/A/7. Alapszabály elfogadásához, módosításához, az Egyesület feloszlásához, más szervezettel való egyesülés kimondásához, valamint a karnaggyal szembeni. III/A/5. 11. francia bekezdés szerinti kifogási eljárás kezdeményezéséhez a tagok minősített többsége (a jelenlévő tagok több mint kétharmadának igen szavazata) szükséges, azonban az éves beszámoló jóváhagyásához elég az egyszerű szavazattöbbség.

III/A/8. A Taggyűlés határozatait írásba foglalják, amit az ülést vezető elnök, az Elnök és a jegyzőkönyvvezető ír alá.

III/A/9. A Taggyűlés szavazása során nem szavazhat az a személy, aki esetében a szavazás eredménye közvetlenül jogokat keletkeztet.

B. / A Vezetőség

III/B/1. A Vezetőség az Egyesület általános hatáskörű ügyintéző és végrehajtó szerve, amely gondoskodik a Taggyűlés határozatainak végrehajtásáról, valamint biztosítja a Taggyűlések közötti időszakban a munka folyamatosságát. A Vezetőség saját belső munkamegosztást alakít ki. A Vezetőség különösen a következő feladatköröket osztja fel: pénzügy, jog, PR és kapcsolattartás, marketing, rendezvényszervezés, logisztika, informatika, eszközgazdálkodás (különösen kottatár és fellépő ruha).

III/B/2. A Vezetőség évente legalább négyszer ülésezik. A vezetőségi üléseket az elnök vagy a Vezető Karnagy hívja össze. Az elnök két héttel az ülés előtt írásban küldi el meghívóját, amelyben fel kell tüntetni a napirendi pontokat. Az elnöknek össze kell hívnia a vezetőségi ülést, ha ezt legalább két vezetőségi tag kéri. Azonnal beavatkozást igénylő sürgős esetben a Vezetőséget az elnök vagy bármely vezetőségi tag azonnali hatállyal, kóruspróba idejére is összehívhatja. A Vezetőség ülésein hozott döntésekről írásban beszámol a tagoknak elektronikus üzenetbe foglalt emlékeztető formájában.

 III/B/3. A Vezetőség határozatképes, ha legalább három tagja, köztük vagy az elnök, vagy a Vezető Karnagy, jelen van. A határozatokat nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel hozzák.

III/B/4. A Vezetőség öt tagból áll, köztük az elnökből, a Kórus mindenkori karnagyából, a kórustitkárból és további két vezetőségi tagból. A Vezetőség minden tagját a Taggyűlés titkos szavazással, egyszerű többséggel öt évre választja. A megválasztott elnöknek és a mindenkori Vezető Karnagynakvétójoga van a kórustitkár jelöltekre vonatkozóan.

III/B/5. A Vezetőség választása:

A mandátum lejártát minimum 1 hónappal megelőzően a Vezetőség jelölőbizottságot nevez ki, mely 3 tagból áll.

Amennyiben a Vezetőség vagy bármely tagjának megbízása a III/B/4-ben megjelölt időtartam előtt szűnik meg, a jelölőbizottságot a még aktív vezetőségi tagok, ha ilyen sincs, a taggyűlés jelöli ki. Ebben az esetben a taggyűlést a mandátum megszűnését követő 1 hónapon belül össze kell hívni, az új választást pedig a jelölőbizottság kijelölését követő 1 hónapon belül meg kell tartani.

A jelölőbizottság:

  • Őrködik a választás tisztasága felett,
  • Összegyűjti a jelöltek névsorát, nem csupán az aktív kórustagoktól, hanem minden egyesületi tagtól,
  • Megvizsgálja, hogy az új vezetőségi jelöltekkel lefedhető-e minden szükséges fő funkció,
  • Egyeztet a karnaggyal és az elnökjelöltekkel a kórustitkárra vonatkozó vétójogával kapcsolatban,
  • Elkészíti és kiosztja a szavazólapokat,
  • Tájékoztatja a Taggyűlést a szavazás menetéről és állásáról,
  • Összesíti a szavazatokat és kihirdeti az eredményt.

 Az Elnök:

III/B/6. Az Egyesület bankszámlája feletti rendelkezés és az utalványozási jogkör gyakorlására az elnök jogosult.

III/B/7. Az elnököt a Taggyűlés választja meg; önállóan képviseli az Egyesületet.

III/B/8. Az elnököt annak akadályoztatása esetén az az általános elnökhelyettes helyettesíti. Az elnök és az elnökhelyettes együttes akadályoztatása esetén, kizárólag az akadályoztatás idejére az Egyesület elnöki feladatait a Vezető Karnagy látja el.

III/B/9. Az elnök feladatai:

  • Összehívja a Taggyűlést, a Vezetőség üléseit és azokon elnököl.
  • Gondoskodik a testületi szervek határozatainak végrehajtásáról, őrködik az Egyesület szerveinek törvényes és alapszabályszerű tevékenysége felett.
  • Közvetlenül irányítja az Egyesület gazdasági, pénzügyi tevékenységét, a költségvetés keretei között.
  • Okmányok, bizonylatok aláírása.
  • A Vezetőséget – belső munkamegosztás- szerint irányítása.

III/B/10. A Vezető Karnagy

  • A Kórus és az Egyesület művészeti munkájának szakmai vezetője és felelőse
  • A mindenkori Vezetőség tagja.
  • Zeneművészeti-szakmai javaslatai során köteles figyelembe venni az Egyesület gazdasági helyzetét és lehetőségeit.
  • Köteles megfelelő helyettesről gondoskodni, amennyiben feladatát személyesen átmenetileg nem tudja ellátni.
  • Amennyiben a Kórus emléklapot, oklevelet vagy más emlék vagy nyereménytárgyat kap, ezek megőrzéséről köteles gondoskodni, vagy átadni a Kórustitkárnak.

III/B/11. A Kórustitkár

  • Vezeti az Egyesület és a kórus tagnyilvántartásait.
  • Intézi az Egyesület levelezését.
  • Köteles gondoskodni a taggyűlések jegyzőkönyvezéséről, valamint a vezetőségi döntések dokumentálásáról.
  • Őrzi a kórus hangfelvételeinek egy eredeti példányát, amennyiben ez rendelkezésre áll illetve megszerezhető.
  • Őrzi a Kórus trófeáit, okleveleit, egyéb nyeremény- és emléktárgyait, amelyeket leltár szerint átvett.

III/B/12. Elnökhelyettes

  • Az elnökhelyettes önálló képviseleti és aláírási joggal rendelkezik.
  • Ahol jelen Alapszabály elnököt említ, ott az elnökhelyettest is érteni kell, kivéve III/B/6 pontban foglaltakat.

 IV. FEJEZET / Az Egyesület vagyona és gazdálkodása

IV/1. Az Egyesület vagyona:

a/ A tagok által fizetett tagdíjak.

b./Támogatás vagy ajándékozás címén juttatott pénzösszeg.

c/ Rendezvényekből, kiadványokból származó bevételek.

d/ Alapítványi támogatások, pályázatok bevételei.

e/ Egyéb bevételek.

f/ Az Egyesület pénzkövetelései (a kintlévőségek)

g./ Egyesület eszközei (kottatár, fellépő ruhák, hangszerek, rendezvény-felszerelés)

IV/2. Az Egyesület vagyonával önállóan, a pénzügyi jogszabályoknak megfelelően köteles gazdálkodni.

IV/3. Az Egyesület tartozásaiért csak a saját vagyonával felel.

IV/4. Az Egyesület tagjai az Egyesület tartozásaiért saját vagyonukkal nem felelnek.

IV/5. A Vezetőség tagjai nem művészeti-zenei feladataik ellátásáért díjazásra nem tarthatnak igényt. Vezetőségi eseti jelleggel, a költségvetés keretein belül, kijelölt feladat ellátásáért költségtérítésben részesülhet.

IV/6. A Vezető Karnagy és az általa kijelölt szólambetanítók művészeti-zenei tevékenységüket térítés ellenében látják el, mely a költségvetés részét képezi.

IV/7. Az Egyesület támogatja a Kórus reprezentációs és PR tevékenységét, és költségvetése keretein belül hozzájárulhat annak költségeihez.

IV/8. A tagdíj 2024. január 1-től 15.000,-Ft, mely átutalással az Egyesület bankszámlájára vagy készpénzben, az Egyesület pénztárába fizetendő, legfeljebb három részletben (1. részlet: április 30-ig, 2. részlet: augusztus 31-ig, 3. részlet: december 31-ig) a II/.6 pontban foglaltak figyelembevételével. A szeptember-december kórusidényben belépett új tag a belépés évében a tagdíj 1/3-a, azaz 5.000,-Ftnak megfizetésére köteles.

V. FEJEZET / Az Egyesület megszüntetése, megszűnése

V/1. Az Egyesület jogutód nélküli megszűnése esetén a fennmaradó vagyona a Vándor Sándor és Révész László Emléke Alapítványra száll.

VI. FEJEZET / Záró rendelkezés

Fenti alapszabály egyhangúlag elfogadva az Egyesület 2024. . január 8-i Taggyűlésén.

Budapest, 2024. január 8.

Ozorák Zita

elnök

Budapesti Vándor Kórus Barátai Egyesülete

Záradék:

Igazolom, hogy az Alapszabály végleges, egységes szerkezetbe foglalt szövege megfelel az alapszabály módosítások alapján hatályos tartalmának.

Budapest, 2024. január 8.

Ozorák Zita

elnök

Budapesti Vándor Kórus Barátai Egyesülete