VII. Vándor Műhely karvezetés kurzuszáró hangversenye – 2017. 11. 12.
A Budapesti Vándor Kórus idén a hetedik alkalommal rendezte meg karvezetői kurzusát. A rendezvénysorozatot lezáró koncertet november 12-én, vasárnap délután a Fasori Evangélikus Gimnázium dísztermében tartottuk. A közönség soraiban a vendéglátó intézmény igazgatója is helyet foglalt, és számos korábbi énekes társunk. A műsor vázát a kórusirodalom története adta a reneszánsztól a XX. század végéig, a tudnivalókat és érdekességeket a konferáló Tóth Anna zenetörténész információkban gazdag kísérő szövege világította meg. A műsorszámokat megszületésük időrendjében énekeltük, egy-egy fiatal karnagy vezetésével:
Tallis: If ye love me – Sass Boldizsár, Victoria: O Magnum Mysterium – Kovács Balázs, Mendelssohn: Am Neujahrstage – Kiss Liliána, Mendelssohn: Denn er hat seinen Engeln – Sidamonidze Natia (Grúziából), Brahms: Letztes Glück, – Juhász János, Bruckner: Ave Maria – Müller Christiane (Ausztriából), Kodály: Adventi ének – Herboly Bendegúz, Kodály: Sík Sándor Te deuma – Bangó Viktória, Kocsár Miklós: Könyörgés Tavasszal – Vásárhelyi Dalma
A kurzus szakmai irányítója volt Mindszenty Zsuzsanna Liszt-díjas karnagy, az ELTE Zenei Tanszékének docense, a KÓTA elnöke és kórusunk Artisjus-díjas karvezetője, Németh Zsuzsanna.
A program összesen négy énekkari próbáján a jelentkezők a gyakorlatban alkalmazhatták és fejleszthették a karnagyi tevékenyég elemeit: vezethették a beéneklést, és alakíthatták a repertoárunkból kiválasztott kórusművek előadásmódját. Nekünk, énekeseknek az újszerű gyakorlatok jelenthettek élményt, és a már sokszor énekelt művek egészének vagy egy-egy mozzanatának másféle értelmezése, megszólaltatása.
Nincs galéria kiválasztott, illetve a galériát törölték.
ADVENTI ÉNEKEK – 2017.12.16.
Énekkarunk december 16-án délután tartotta idei karácsony előtti koncertjét „Adventi énekek” címmel a Nádor Teremben, szép számú közönség előtt. Kórustagjaink közül ketten mint tanárok is bemutatkoztak; Bangó Viktória és Sass Boldizsár saját iskolai kórusukat is elhozták. Az Újbudai Gárdonyi Géza Általános Iskola nagy létszámú kórusa lelkes átéléssel, fegyelmezetten, szép és erőteljes hangzással énekelte műsorszámait, a Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium énekegyüttese bravúros műveket adott elő. A Budapesti Vándor Kórus előadásában is egyrészt a karácsony várását megszólaltató alkotások hangzottak el, másrészt Kodály Zoltánra emlékeztünk születésének 135. évfordulóján. A zárószámot együtt énekeltük; pánsípon közreműködött Mihály Gyula, zongorán kísért Hajnal Éva, basszus, ill. szoprán szólamunk idén érkezett új tagjai. Orgonán Endreffy Attila kísért bennünket. A Budapesti Vándor Kórust ezúttal is Németh Zsuzsanna vezette, zenetörténeti kitekintést most is a műsort vezető Tóth Anna mellékelt a szerzőkről és a sorra kerülő művekről.
KLASSZIKUS 20. SZÁZAD – 2018.03.25.
CORO CONCERTANTE – 2018.04.22.
A Budapesti Vándor Kórus április 22-én, vasárnap délután rendezte soron következő hangversenyét a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium dísztermében.
Rangos vendégegyüttesként a Semmelweis Kamarazenekar is fellépett. A művészeti vezető, Tardy László távollétében a koncertmester zenei életünk egyik kiválósága, Rolla János volt. Tóth Anna zenetörténész konferált, aki mindkét művészeti együttesnek tagja.
A műsor keretét a kamarazenekar adta meg Vivaldi két művével: első számként a G-dúr sinfonia c. alkotást szólaltatták meg, csúcspontként pedig az A-moll concerto két hegedűre c. közismert remeket. A két zenekari produkció között kórusunk adott elő sokszólamú a capella darabokat, a terem akusztikai lehetőségeit érvényesítve. Az első két műben (Mendelssohn: Am Neujahrstage és Denn er hat seinen Engel) a férfikar az erkélyről énekelt, majd a színpadon a női szólamok mellé állva (Bruckner: Ave Maria). A kétkórusos darabban (Pachelbel: Singet dem Herrn ein neues Lied) az énekkar szimmetrikusan helyezkedett el. Elhangzott még normál felállásban S. Wesleytől az O sing unto mie Roundelaie és Brahms műve, a Letztes Glück.
A befejező közös műsorszám J. S. Bach 147-es kantátájának záró kórusa volt, a Jesus bleibet meine Freude, karnagyunk, Németh Zsuzsanna vezénylésével.
Európai zenei találkozás a Bazilikában – 2018.05.02.
Május 2-án, szerdán este felléptünk a Szent István Bazilikában.
Egy alsó-szászországi német művészegyüttes érkezett Budapestre, nevezetesen a Junges Philharmonisches Orchester Niedersachen nevű zenekar és a SingAkademie Niedersachsen énekkar közel száz taggal, valamint három fiatal szólóénekes. Haydn művét, a Teremtést adták elő Anke Höing vezényletével.
A Budapesti Vándor Kórus a felvezető négy a capella kórusművet énekelte a szép számú közönségnek, az erősen visszhangos akusztikához sikerrel igazodva, finoman árnyalt hangzásokkal. A tavaszi hangokat szólaltattuk meg Petrovics Emil Játszik a szél, valamint Kocsár Miklós Könyörgés tavasszal, 1957 c. műveiben. A német és a magyar kórus együtt adta elő Orbán György Nunc dimittis és Mendelssohn Am Neujahrstage c. alkotását, a két nemzeti kultúra találkozási pontjait is szemléltetve. A kórusszámokat Németh Zsuzsanna vezényelte.
Az oratórium előadásához kórusunk tagjai is csatlakozhattak; a lehetőséggel ketten éltünk is.
A műsort Tóth Anna vezette fel, aki a rendezvény szervezésében is szerepet vállalt.
Kortárs romantikusok – 2018.06.16.
Június 16-án, szombaton délután tartottuk az évadban
utolsó bérletes hangversenyünket a díszes Nádor teremben. A rendezvénynek az
adott különös rangot, hogy mintegy három hét múlva Izraelbe utazik a kórus. A
mostani műsorszámokat is a külföldi hangversenyeinkre készülve válogattuk
össze.
A magyar népdalok világából Bárdos Lajos két feldolgozását, a Széles a Duna és
a Szól a doromb című összeállítást hallhatta most a közönség, és hallhatják
majd Izraelben is. A folytatásban a magyar kórusirodalom közelmúltjának és
jelenének kiemelkedő képviselői szólaltak meg: Tillai Aurél (Lauda Sion) Kodály
Zoltán (Adventi ének, ill. Sík Sándor Te deuma), valamint Balázs Árpád (O
Maria), Csemiczky Miklós (Pater noster) és Sári József (Alleluia). Lezárásul
egy izraeli szerző, Gil Aldema könnyed, játékos dalát énekeltük (Ashira
lididai). Kórustársunk, Endreffy Attila a műsor közepén orgonán játszott,
Pikéthy Tibor G-dúr toccata című alkotását adta elő. A műsorvezető most is Tóth
Anna volt, a kórust most is Németh Zsuzsanna vezette.
A közönség soraiban számos régi ismerősünket láttuk viszont, köztük a Budapesti
Vándor Kórus több egykori, már nem aktív tagját is. És most köszöntünk el
Christiane Müllertől, aki másfél éven át énekelt velünk, de most visszatér
Ausztriába.
Karnagyi mesterkurzus záró hangversenye a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémián Izraelben – 2018.07.11.
A Budapesti Vándor Kórus, amely teljesen önállóan, mindennemű fenntartó vagy állandó támogató nélkül működik már hosszú évek óta, a folyamatos pályázás mellett saját ötletekkel és önálló projektekkel igyekszik létét biztosítani a hazai zenei életben. S hogy mindezt sikeresen teszi, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy egyre gyakrabban fedez fel más kórusok programjában hasonló, vagy éppen ugyanúgy felépített rendezvényeket, mint amilyeneket néhány éve kitalált és megvalósított, valamint, hogy határainkon túl is fokozott érdeklődés kíséri ezeket a kezdeményezéseket.
A nemzetközi zsűrivel operáló, páros évek májusában esedékes nemzetközi fesztivál és kórusverseny is kijelölte a maga helyét és közönségét a hazai és nemzetközi kóruszene-piacon, s idén kifelé is megnyíltak a Budapesti Vándor Műhely kapui. A 2011-től minden év október-novemberében megrendezett karnagyi kurzusnak eddig is rendszeresen voltak külföldi résztvevői, s egyikük, Danielle Arad, a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia tanársegédje tavaly felvetette a műhely jeruzsálemi megvalósítását. Egy éven át tartó egyeztetés, szervezés, pályázás, szponzorszerzés és a kórustagok intenzív spórolása tette lehetővé, hogy július 8. és 15. között az énekkar egy fantasztikus izraeli utazás részese lehetett, benne a Prof. Stanley Sperber tanszékvezető által vezetett, sikeres koncerttel záruló karnagyi kurzussal. Az élmény szakmai és turisztikai szempontból is életre szóló volt.