KÓRUS
A Budapesti Vándor Kórus 1936-ban alakult amatőr énekkar, azóta folyamatosan aktív résztvevője a magyar zenei életnek. Az együttes az alapító karnagy, Vándor Sándor nevét viseli. 1949 és 1999 között a kórus vezetője Révész László, Liszt-díjas, érdemes művész volt. Az évtizedek alatt a kórus ismertté vált itthon és határainkon túl is: értékes díjakat nyert a legrangosabb nemzetközi versenyeken, mint például Arezzo, Montreux, Tolosa, Tours, Pescara. Fesztiválokon szerepelt és sikeres koncertkörutat tett Európában, az Egyesült Államokban és Kanadában.
Az együttes 1999 óta dr. Németh Zsuzsanna Artisjus-díjas karnagy vezetésével működik, aki munkája elismeréseképpen elnyerte a Pro Artis Erzsébetváros díjat is. Ezek alatt az évek alatt a kórus további jelentős szakmai sikereket ért el.
2004-ben az énekkarok „Éneklő Magyarország” minősítő hangversenyén elnyerte a „Hangversenykórus Cum Laude” fokozatot.
2005-ben a Budapesti Nemzetközi Kórusversenyen ezüst, 2007-ben arany diplomát, a 2005-ös, Bad Ischlben rendezett 7. Nemzetközi Kórusnapokon kategóriagyőztesként arany oklevelet nyert.
2009. május 23-án minősítő hangversenyünket „Kiemelt Hangversenykórus” eredménnyel zártuk. A munka és a sikerek, elismerések tovább folytatódtak. 2014-ben újból a legmagasabb, Hangversenykórus minősítést kaptuk a KÓTA által felállított minősítési rendszerben.
Az éneklés és a koncertezés mellett dr. Németh Zsuzsanna kitágította egyéb profilokkal is a kórus életét. 2009-től feladványokkal színesített interaktív koncerteket tartottunk a hetedik kerületi iskolákban. A koncertek végén zenei foglakoztató füzetet vehettek kezükbe a gyerekek.
2010-től kétévente kórusversenyt és fesztivált rendezünk amatőr és professzionális szinten működő kórusok részvételével. A rendezvény hiánypótló jelleggel indult, mert tapasztalataink alapján Budapesten nincsenek kórusokat megmozgató fesztiválok, a nemzetközi illetve a hazai versenyek pedig színvonalban elérhetetlenek az átlagos szinten működő amatőrök számára.
2011 novemberétől minden évben karvezetés kurzust tart az énekkar olyan kezdő, illetve már gyakorlott karnagyok számára, akik bővíteni szeretnék szakmai rutinjukat, tágítani kívánják kórusirodalmi jártasságukat, valamint csiszolni akarják vezényléstechnikájukat, hangzó formába önteni elképzeléseiket a Budapesti Vándor Kórus segítségével. A Budapesti Vándor Műhely minden alkalommal záró hangversennyel ér véget. A kurzus ötletét „exportálva” 2018-ban a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémián is megrendeztük, négy izraeli és négy magyar karnagy közreműködésével, prof. Stanley Sperber tanszékvezető segítségével.
2015-ben, a Pécsett rendezett Europa Cantaton Matthias Beckert műhelyében énekelt a kórus és tanulta meg Wolfram Buchenberg bigband-miséjét.
2016-ban, a kórus megalakulásának 80. évfordulóján nagyszabású koncertet tartottunk több kórus közreműködésével (A dal hatalma). A műsoron csak ma élő zeneszerzők darabjai szerepeltek, amiket a rendezvény alkalmával a komponisták instrukcióival egybefűzve reprezentatív kötetbe rendezve adtunk át a fellépő karnagyoknak és a meghívott zeneszerzőknek (Kortárs kórusművek profi amatőröknek).
2017-ben, a 3. Európai Kórusjátékok nagyszabású versenyéről két ezüstéremmel tértünk haza Rigából.
2019-ben az alsó-szászországi Európai Zenei Találkozások rendezvényein egy a cappella-blokkot, Kodály Kállai kettősét és Mendelssohn Első Walpurgis-éj című darabját énekeltük az Alsó-szászországi Ifjúsági Filharmonikus Zenekar közreműködésével.
2019 januárjában először rendeztük meg a Novitas delectat című, repertorábővítő hangversenyünket, amelynek keretében kilenc művet mutattunk be a közönségnek Gárdonyi Zsolt és Horváth Márton Levente munkásságából, amelynek keretében dr. Szabó Balázs zenetörténész beszélgetett a szerzőkkel és nyújtott így tartalmas, szórakoztató tájékoztatót is a komponistákról és az elhangzott alkotásokról.
Az együttes repertoárján reneszánsz madrigálok, klasszikus és romantikus mesterek művei, egyházzenei alkotások, operakórusok, népdalfeldolgozások, valamint hazai és nemzetközi kortárs szerzemények egyaránt szerepelnek.
TAGFELVÉTEL
A Budapesti Vándor Kórus tagfelvételt hirdet jó zenei készséggel rendelkező amatőr énekesek számára. A felvételhez némi zenei előképzettség szükséges (zenei általános iskola, vagy pár év kóruséneklési gyakorlat).
Ha szeretsz énekelni, és szívesen vennél részt a zeneirodalom nagy műveinek előadásában, szívesen lennél résztvevője a nagy nemzetközi fesztiváloknak, akkor jelentkezz a próbákon vagy érdeklődj Sallija Kalnina kórustitkárnál (e-mail: vandorkorus.info@gmail.com)!
Próbák / szeptembertől júniusig minden hétfőn és csütörtökön 18 – 20 óra között, Budapest, VII. kerület.
EGYESÜLET
A Budapesti Vándor Kórus Barátai Egyesület olyan non-profit szervezet, melynek célja többek között a Budapesti Vándor Kórus támogatása, koncertjeinek szervezése, pályázatok készítése, és nem utolsósorban a régi és az új kórustagok összefogása. A kórus énekesei az Egyesület tagjai is. Az egyesületi tagság számos előnnyel jár, hiszen így nemcsak aktívan alakíthatjuk és támogathatjuk a Budapesti Vándor Kórus munkáját, hanem jogosultak lehetünk számos, csak a tagok számára hozzáférhető juttatásra is, a régebbi kórustagok pedig nem szakadnak el attól a közösségtől, melynek sok éven át szinte családtagjai voltak.
AZ EGYESÜLET VEZETŐSÉGE
Dr. Németh Zsuzsanna karnagy
Dr. Ozorák Zita elnök
Sallija Kalnina kórustitkár
Tóth Anna vezetőségi tag
Zámbó Anita vezetőségi tag
A Budapesti Vándor Kórus Barátai Egyesület szívesen fogadja a kórusművészet támogatóitól az 1%-os felajánlásokat. Az ezzel kapcsolatos információk itt olvashatók.
2009. június 25-i taggyűlésen az Egyesület tagsága az Alapszabály módosítása mellett döntött. Célunk egy művészeti-közművelődési szempontból pontosabb, a kórusmunkát jobban támogató alapszabály kialakítása volt. Az új Alapszabályt a bíróság 2010. augusztusában elfogadta, végleges szövege honlapunkon megtalálható.
AZ EGYESÜLET ALAPADATAI
Székhely / 1077 Budapest, Rottenbiller utca 44. fszt Ü-8.
Számlaszám / 11712004-20243074 OTP
Adószám / 18228373-1-42
ALAPÍTVÁNY
Online bankkártyás adományozás
(A NIOK Alapítvány támogatásával.)
A Vándor Sándor és Révész László Emléke Alapítvány 2006-ban jött létre Dr. Bach Iván Széchenyi Díjas egyetemi docens alapításával. Az alapítvány elsődleges célja a zenekultúra, a kórusművészet megismertetése, népszerűsítése, a Budapesti Vándor Kórus zenei, kórusművészeti tevékenységének támogatása, közösségének építése, hagyományainak ápolása, továbbá segítségnyújtás jótékonysági és karitatív rendezvények szervezése és azokon való közreműködés révén.
Az Alapítvány alapítója: Dr. Bach Iván
Az Alapítvány névadói: Vándor Sándor, Révész László
/
AZ ALAPÍTVÁNY CÉLJAI
,,Az alapítvány célja a zenekultúra, azon belül a kórusművészet széles körű megismertetése, népszerűsítése, hagyományának ápolása, magas színvonalú gyakorlásának, továbbfejlesztésének támogatása.
Az alapítvány célja az alapítvány névadói, Vándor Sándor és Révész László karnagyok emlékének ápolása, példamutató életművük és munkásságuk kutatása, szellemi örökségük ápolása, folytatása.
Az alapítvány célul tűzi ki továbbá a Budapesti Vándor Kórus zenei, kórusművészeti tevékenységének támogatását.
Az alapítvány célja olyan közösség építése, amely tagjai egy meghatározott szakmai feladat mentén szerveződnek egymást segítő, támogató egységgé, így az a meghatározott szakmai célok elérésén kívül humán feladatokat is megoldani tudó baráti társaságot alkot.
Az alapítvány célja a kijelölt zenei-szakmai és emberi célok egyidejű megvalósítása olyan karitatív rendezvények révén, amelyek alkalmat adnak a zenei fejlődésre és megmutatkozásra, valamint a humán értékek nyilvános elismerésére. Az alapítvány célja a karitatív hangversenyek révén olyan intézmények, társaságok megsegítése, amelyek az alapítvány által elismert értékek megvalósítására fordítják a támogatásként elnyert pénzt.
Az alapítvány célja segélykoncertekkel részt venni olyan megmozdulásokban, amelyek széles társadalmi réteget mozdítanak meg egy természeti katasztrófa vagy más, sokakat érintő megrázkódtatás hatására.
Az alapítvány célja általában a polgárokért való munkálkodás magasrendű zenei élmények szolgáltatásával, alkalmanként meghatározott célú támogatás nyújtása jótékonysági koncertek révén.
Az alapítvány célja kulturális örökségünk, szellemi értékeink védelme a kórusművek megismerése és megismertetése révén, különös tekintettel a rendkívül gazdag és sokszínű magyar énekkari irodalomra.
Az alapítvány célja, hogy elképzeléseinek megvalósítása érdekében együttműködjék minden olyan zenei, más művészeti vagy egyéb szervezettel, amelynek célkitűzései harmonizálnak az alapítvány célkitűzéseivel, a vele való együttműködés elősegíti munkáját, támogatja az itt megfogalmazottak elérésében.’’
/ részlet az Alapító Okiratból /