2023. ÁPRILIS 23.
Fiatalok, üdv a csapatban!
II. Vándor-Révész Karvezetésverseny összefoglaló
Nagy szakmai érdeklődés kísérte és siker koronázta a Budapesti Vándor Kórus kezdeményezését, amikor középiskolában, illetve felsőfokú tanintézmény első két évfolyamán karvezetést tanuló fiatalok számára hirdetett meg versenyt 2022-ben. A felső korhatár 22 év, a koncepciót kidolgozó és a zsűriben is közreműködő Németh Zsuzsanna (a Budapesti Vándor Kórus művészeti vezetője) az alábbiakban foglalta össze tavaly a kezdeményezés szükségességét.
„A zenei intézményekben tanuló fiatalok szinte mindegyikének lehetősége van arra, hogy a saját hangszerén bemutatkozzon. Az országban sok helyen tartanak zongora-, hegedű-, gitár-és egyéb versenyeket. Még szolfézsból is léteznek többféle tudásszintű tanulók számára ösztönző alkalmak. Ebből a szempontból a karvezetést tanuló hallgatók eddig hátrányt élveztek, aminek oka a speciális feltételekben is keresendő, hiszen szükség van egy kórusra, ami biztos alapja kell, hogy legyen a karvezetők munkájának.”
A jelentkezőknek négy művet kellett fejből megtanulni és elvezényelni. Mivel nagyon nehéz ilyen feladatra kórust szerezni, ezt helyettesíthette zongora, szólóénekesekből álló együttes is. A produkciót videóra rögzítve kellett eljuttatni a zsűrihez, amely ennek alapján kiválogatta azt a nyolc jelentkezőt, aki a döntő napján, 2023. április 22-én a négyből ugyancsak a zsűri által kiválasztott kettőt próbálhatott a Budapesti Vándor Kórussal. A döntő a Milestone Institute nagytermében volt; a próbák délelőttől kora délutánig tartottak, délután 4-kor a „végterméket” nyilvános hangverseny keretében mutatták be a versenyzők a kórus élén.
A zsűri elnöke (idén is) Horváth Gábor karmester, karnagy, a Szent István Zeneművészeti Szakiskola és a Zeneakadémia tanára volt. A tagok: Keresztes Nóra, a Zeneakadémia kecskeméti Kodály Intézetének ének-zene, kamaraének, szolfézs-zeneelmélet és vezénylési gyakorlat tanára; Németh Zsuzsanna, a Budapesti Vándor Kórus művészeti vezetője, a verseny koncepciójának kialakítója; Nagyné Fülöp Zsuzsanna, a Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium és Technikum tanára; Kabdebó Sándor, a Debreceni Egyetem Művészeti Karának és az Esterházy Károly Katolikus Egyetem tanára, a Prelude Vegyeskar karnagya.
A jelentkezők közül sokan vettek részt a tavalyi megmérettetésen is és hallatlan öröm volt látni-hallani, mennyit fejlődtek egy év alatt.
A tavalyi gyakorlat alapján a döntő minden résztvevője kapott valamilyen díjat: az első három helyezett mellett különdíjasok vehették át az okleveleket a szereplésükkor leginkább figyelemreméltó teljesítményért.

I. Márta Anna
I. Körmendy Zsombor
II. Rázmán Eszter Ágota
III. Graf Nóra Regina
Nuszer Andor Dénes – A próbafolyamat során nyújtott önreflektív vezénylésért
Bodnár Boglárka – A versenydarabok analitikus és mély elsajátításáért
Pati-Nagy Boglárka – Lírai karakterek érzékeny interpretálásáért
Rátóczi Fanni Cseperke – A versenyen tapasztalt látványos fejlődéséért
Márta Anna – A kórus különdíjának nyertese
A két első díjas jutalma a Budapesti Vándor Műhelyen való térítésmentes részvétel.
Kórustagként is felemelő élmény volt végig kísérni az ifjú karnagyok egésznapos munkáját, segíteni őket abban, hogy maximális teljesítményt tudjanak nyújtani. És mi tagadás, nagy öröm volt a végén „bezsebelni” azt a percekig tartó vastapsot, amellyel a mi munkánkat köszönték meg versenyzők, zsűritagok és a koncert közönsége.
A verseny a Nemzeti Tehetség Program keretein belül valósult meg a Nemzeti Tehetség Alap 1,4 millió Ft-os támogatásával.

2022. ÁPRILIS 23.

I. Vándor-Révész Karvezetőverseny összefoglaló
Nemzetközi szinten is figyelemre méltó eseményként értékelték a szakemberek az első alkalommal megrendezett Vándor–Révész Karvezető Versenyt, miután az ebben érdekelt középiskolás és a felsőfokú képzésben legfeljebb két éve résztvevő korosztály számára mindeddig nem kínálkozott ilyen lehetőség. A produkciók után a zsűri hosszasan értékelt, hiszen – tekintettel a speciális korosztályra – „váratlan” jelenségeket is figyelembe vettek. Például azt, hogy egy-egy versenyző a reggeli próbától a délutáni koncertig is meglepő fejlődést mutatott. Esetenként egy műhöz kapcsolódó, nem megszokott, de dicsérendő zenei elképzeléseket, különösen, ha a megvalósításhoz is megfelelő instrukciókat adott. A zsűri elnöke Horváth Gábor karnagy, karmester, a Zeneakadémia egyetemi docense volt, tagjai: Hraschek Katalin karnagy, a KÓTA Ifjúsági és Zenepedagógiai Szakbizottságának elnöke, Németh Zsuzsanna karnagy, a házigazda Budapesti Vándor Kórus művészeti vezetője, a verseny teljes koncepciójának megalkotója, Erdős Ákos karnagy, az ELTE habilitált egyetemi docense,az Óbudai Kamarakórus vezetője és Kabdebó Sándor karnagy, az egri Esterházy Károly Katolikus Egyetem és a Debreceni Egyetem docense, a Prelude Vegyeskar vezetője.
A kórus, mint e zenei elképzelések, technikai utasítások megvalósítója is értékelhette egy különdíj erejéig e tehetséges, elhivatott, minden tiszteletet megérdemlő ifjú muzsikusok teljesítményét. A következő eredmények születtek:
Különdíjak:
-a versenyen tapasztalt látványos fejlődésért – Márta Anna (a debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakgimnázium, tanára Linzenboldné Porcs Angéla),
-Arcadelt Ave Maria című darabjában mutatott leglátványosabb fejlődésért – Graf Nóra Regina (Szent István Zeneművészeti Szakgimnázium, tanára Horváth Gábor),
-Pitoni Cantate Domino című kompozíciójának karaktergazdagságáért – Tanácsné Vilmos Etelka (SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Kar, tanára dr. Varjasi József Gyula),
-a szép kórushangzást eredményező, lágy mozdulatokért – Rázmán Eszter Ágota (Szent István Zeneművészeti Szakgimnázium, tanára Horváth Gábor),
-az inspiratív próbamunkáért – Orosz Katalin (Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kara, tanára dr. Végh Mónika),
-a kórusszavazás különdíjasa – Szikszai Patrik Imre (Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kara, tanára Kabdebó Sándor).
Díjazottak:
–I. díj: Szikszai Patrik Imre (Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kara, tanára Kabdebó Sándor),
–II. díj: Bodnár Boglárka (a debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakgimnázium, tanára Linzenboldné Porcs Angéla),
–III. díj: Körmendy Zsombor (Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium és Technikum, tanára Szabó Mónika),
–III. díj: Oravecz Péter (Szent István Zeneművészeti Szakgimnázium, tanára Horváth Gábor).
A verseny a Nemzeti Tehetség Program keretein belül valósult meg a Nemzeti Tehetség Alap 1 millió Ft-os támogatásával.
