Budapesti VÁNDOR MŰHELY – 2024

Tizennegyedik alkalommal rendezte meg a Budapesti Vándor Kórus azt a kurzusát, amelynek célja, hogy a már pályán lévő, vagy még a pályára készülő fiatal karnagyok szakember útmutatása mellett foglalkozhassanak egy „igazi” vegyes karral, amilyenekből egyre kevesebb működik ma Magyarországon.

A foglalkozások felépítése a karvezetőket képző tanintézmények munkarendjét követi és egy nyilvános hangversennyel zárul. Egy előre kiírt lista alapján választják ki a résztvevők azt a művet, amelyet nyilvánosan is vezényelni akarnak. Ezek között találhatók egyszerűbb, középnehéz és igazán nehéz kompozíciók is.

Az idei zárókoncertre a Romano Kher impozáns, mégis intim hangulatú Balázs János Termében, a termet kellemesen megtöltő közönség előtt került sor. A program szakmai felelőse, a Budapesti Vándor kórust negyed százada irányító dr. Németh Zsuzsanna a darabok sorrendjét azok keletkezési ideje szerint határozta meg és ennek értelmében William Mundy O Lord, the Maker of All Things című anthemje szólalt meg először Szalai Bence vezényletével. Ezt egy újabb angol nyelvű himnusz (azaz egy másik anthem) követte: Thomas Tallis If Ye Love Me, amelyet Sass Boldizsár vezényelt. Majd Pati-Nagy Boglárka állt a kórus elé, hogy a francia romantika nagyjának tartott Camille Saint-Saëns impresszionista színekbe burkolt művét dirigálja az éjszaka tapintható nyugalmáról (Calme des nuits). Ola Gieilo Ubi caritas című, meghitt imája harmonikusan illeszkedett Saint-Saëns darabjához és Rátóczi Fanni Cseperke igazán ihletetten segített ezt megszólaltatni a kórusnak.

A sort magyar zeneszerzők alkotásai folytatták, ezen belül elsőként Kodály Adventi éneke; a közismert és közkedvelt, jubiláló antifónát Sassné dr. Berényi Eszter vezényelte. Utána Nagy Zsombor állt a kórus elé Orbán György Nunc dimittisével, majd vidám finálé következett. Grecsnik Györgyi Bárdos Lajos Tréfás házasítóját szinte végigtáncolta kórussal, a másodszor is színre lépő Nagy Zsombor energikusan és ötletesen, fergeteges tempóban dirigálta Birtalan József népdalkórusát, amelynek címe: Félre tőlem búbánat.

A hagyományok szerint ezen a koncerten került sor a kórus díjainak átadására. A kórus szakmai munkájában való különösen odaadó és aktív munkáért Németh Zsuzsanna a gravírozott dísztollat Dobróka Zitának nyújtotta át. A Vándor Sándor és Révész László Emléke Alapítvány díját az énekkar munkájának sok éven át tartó, hathatós támogatásáért a kuratórium dr. Ozorák Zitának ítélte oda.

VÁNDOR MŰHELY – 2023

Félre tőlünk búbánat!

Valójában ezzel a bíztatással kezdtük az idei, immár 13. alkalommal megrendezett Budapesti Vándor Műhely négynapos eseménysorozatát. Sorozatos megbetegedések tették kérdésessé már magát a megvalósíthatóságot is, azután, hogy még a szokásosnál is nagyobb erőfeszítést igényelt a szükséges termek megszervezése.

Ám minden jó, ha vége jó: remek munkát tudtunk végezni a Fővárosi Művelődési Ház egyik helyiségében berendezett próbateremben és nagyszerű koncert kerekedett február 25-én, délután 4-kor a Milestone Institute Nagytermében.

A 2022-es Vándor Sándor – Révész László Karvezetésverseny győztese, Szikszay Patrik a kurzuson való részvételt nyerte kiváló teljesítményével, és a tavalyi közös munka annyira megtetszett neki, hogy most eljött Debrecenből kizárólag azzal a céllal, hogy zongorázással segítse a munkát. Szerencsére vezényelt is, mégpedig Pachelbel kétkórusos Singet dem Herrn motettáját és Sweelinck ötszólamú Hodie Christus natus est című darabját, saját ízlése szerint felállítva a szólamokat, ami üdítő újdonság volt és egy kiváló előadást eredményezett.

A kórus saját neveltje, Rátóczi Fanni Cseperke, aki nyolcadikosként ült be a szoprán 2-be annak idején, most pedig az ELTE Zenekultúra szakának végzős hallgatója, a romantikába kalauzolta a közönséget (előbb persze saját magát és a kórust). Bruckner Ave Mariáját és Mendelssohn minden szólamot megduplázó Am Neujahrstage motettáját választotta. Imponálóan sokat fejlődött a vezénylése a műhely három napja alatt, szó szerint a szemünk láttára. Ihletett, szép megszólalásoknak lehettünk tanúi.

Szalai Bence az ELTE negyedéves, történelem-ének szakos hallgatója. Sokat tud a zenéről és nagyon alaposan felkészült a darabokból. A lett Pēteris Vasks meditatív darabját dirigálta elsőként, a Teréz anya szövegére írt The Fruit of Silence-et. Utána valami hihetetlen tempóban lendült neki Birtalan József népdalkórusának, amelynek címét a beszámoló felütéseként parafrazeáltam: Félre tőlem búbánat! Nagyszerű délután volt, köszönet a vezető tanároknak: dr. Mindszenty Zsuzsánna Liszt-díjas, valamint Németh Zsuzsanna Artisjus- és Pro Artis Erzsébetváros-díjas karnagynak.

VÁNDOR MŰHELY – 2016

Nincs galéria kiválasztott, illetve a galériát törölték.

VÁNDOR MŰHELY – 2015

Nincs galéria kiválasztott, illetve a galériát törölték.

VÁNDOR MŰHELY – 2014

Nincs galéria kiválasztott, illetve a galériát törölték.

https://www.youtube.com/watch?v=imwICbnM5F0

VÁNDOR MŰHELY – 2013

Nincs galéria kiválasztott, illetve a galériát törölték.

VÁNDOR MŰHELY – 2012

Nincs galéria kiválasztott, illetve a galériát törölték.

VÁNDOR MŰHELY – 2011

Nincs galéria kiválasztott, illetve a galériát törölték.